Ispravno održavanje peći na drva – kako je očuvati u izvrsnom stanju

Peći na drva nisu samo učinkovit način grijanja, već stvaraju i ugodnu i toplu atmosferu u domu. Kako biste je očuvali u izvrsnom stanju i produžili njezin vijek trajanja, važno je redovito održavanje i čišćenje. U ovom ćemo članku razmotriti osnovne korake koji će vam pomoći da pravilno brinete o svojoj peći.
Redovito čišćenje peći
Čišćenje je ključni dio održavanja svake peći na drva.
Nakupljanje čađe i drugih nečistoća može smanjiti učinkovitost izgaranja i uzrokovati začepljenje dimnjaka. Evo nekoliko koraka koje trebate slijediti:
- Redovito čistite pepeo kako biste izbjegli nakupljanje. Koristite metalnu lopaticu i otporan spremnik za pohranu pepela, pričekavši da se potpuno ohladi prije odlaganja;
- Koristite posebne četke i alate za uklanjanje naslaga s unutarnjih zidova;
- Provjeravajte dimnjak zbog nakupljanja čađe i, ako je potrebno, čistite ga barem dva puta godišnje. Preporučuje se koristiti usluge profesionalnog dimnjačara barem jednom godišnje.
Provjera komponenti i rezervnih dijelova
Kako biste osigurali dugotrajan i siguran rad svoje peći, redovito provjeravajte stanje njezinih komponenti. S vremenom se neki dijelovi troše ili zaprljaju, što može utjecati na učinkovitost grijanja, pa čak i predstavljati rizik od kvarova.
Dijelovi koji se najčešće troše su:
- Rešetke i vatrostalne opeke – izložene su stalno visokim temperaturama i s vremenom mogu popucati ili se raspasti. Ako primijetite pukotine ili istrošenost, bolje ih je zamijeniti kako biste očuvali dobru učinkovitost izgaranja;
- Brtve na vratima – osiguravaju dobro brtvljenje, što je važno za pravilno izgaranje drva i sprječavanje ulaska dima u prostoriju. Ako primijetite da se vrata ne zatvaraju dobro ili propuštaju, vjerojatno je vrijeme za zamjenu brtvi;
- Staklo na peći – izloženo je visokim temperaturama i kontaktu s pepelom i čađom, što može dovesti do zaprljanja, ogrebotina ili čak pucanja. Za čisto staklo koristite posebna sredstva za čišćenje stakla peći i izbjegavajte abrazivne materijale. Ako primijetite pukotine ili ozbiljna oštećenja, preporučuje se što prije zamijeniti staklo;
- Dimovod – u njemu se nakuplja čađa i ostaci koji mogu smanjiti vuču dimnjaka pa čak i izazvati požar. Preporučuje se barem jednom godišnje očistiti cijeli dimnjak ili angažirati stručnjaka za taj posao;
- Ručke i šarke na vratima – s vremenom se mogu olabaviti ili istrošiti, što otežava otvaranje i zatvaranje vrata. Ako primijetite klimavost ili nestabilnost, možda će biti potrebno zatezanje ili zamjena.
Ako se s vremenom originalna boja vaše peći počne ljuštiti ili izblijedi, možete je osvježiti termootpornim sprejem. On ne samo da poboljšava izgled, već i štiti metalne dijelove od hrđe i trošenja. Važno je koristiti boju posebno namijenjenu za visoke temperature i slijediti upute za nanošenje.
Korištenje kvalitetnog drva za ogrjev
Kvaliteta drva izravno utječe na učinkovitost izgaranja i stanje peći na drva. Najbolji izbor je dobro osušeno drvo s niskim udjelom vlage. Mokro drvo proizvodi više dima, čađe i nečistoća, što može dovesti do potrebe za češćim čišćenjem.
Osim stupnja vlažnosti, važno je birati drvo od odgovarajućih vrsta drveća. Tvrdo drvo poput hrasta, bukve i graba gori duže i daje više topline, dok mekano drvo poput bora i jele gori brže i stvara više čađe.
Za bolju učinkovitost izgaranja, drva skladištite na prozračenom i suhom mjestu, daleko od vlage. Optimalno vrijeme sušenja drva je oko 12–24 mjeseca kako bi se osigurala visoka kaloričnost i nizak udio vlage.
Za pravilno paljenje vatre preporučuje se korištenje suhe potpale poput tankih grana, novinskog papira ili posebnih ekoloških kockica za potpalu. Ne koristite zapaljive tekućine koje mogu izazvati nekontrolirane plamenove. Također je važno izbjegavati izgaranje obrađenog ili obojenog drva, plastike i drugih sintetičkih materijala jer ispuštaju štetne plinove koji mogu onečistiti zrak i oštetiti unutarnje dijelove peći.
Briga o dimnjaku i dimovodnom sustavu
Dimnjak je ključni element u sustavu peći na drva, stoga ga je važno održavati u dobrom stanju. Redovita inspekcija i čišćenje spriječit će nakupljanje čađe i omogućiti učinkovito odvođenje dima.
- Uvjerite se da je dimnjak pravilno izoliran i bez pukotina koje bi mogle dovesti do istjecanja dima ili nakupljanja katrana;
- Koristite posebne dimnjačke kape kako biste spriječili ulazak kiše, snijega, životinja ili lišća u dimnjak;
- Pratite pojavu neugodnih mirisa koji mogu biti znak nakupljene čađe ili problema s odvodom dima;
- Ako primijetite slabiji protok zraka ili teško paljenje drva, to može značiti djelomičnu blokadu dimovodnog sustava koja se mora odmah ukloniti.
Kod korištenja peći važno je osigurati dobru ventilaciju prostorije kako bi se omogućio dovoljan dotok svježeg zraka za pravilno izgaranje drva i spriječilo nakupljanje ugljikovog monoksida.
Odabir odgovarajućih dodataka i sredstava za čišćenje
Za bolje održavanje peći na drva možete koristiti specijalizirana sredstva za čišćenje i dodatke.
Preporučujemo korištenje sprejeva i prašaka za uklanjanje čađe koji pomažu spriječiti nakupljanje i olakšavaju naknadno mehaničko čišćenje. Mogu se koristiti jednom svakih nekoliko tjedana, osobito tijekom intenzivne uporabe peći tijekom sezone grijanja.
U web trgovini BalkanEnergy.HR možete pronaći i posebno sredstvo za čišćenje kreozota – jednog od najopasnijih nusprodukata sagorijevanja drva. Kreozot se nakuplja na stijenkama dimnjaka i može uzrokovati ozbiljna začepljenja, pa čak i požare. Korištenje sredstva za razgradnju kreozota sprječava njegovo nakupljanje i povećava sigurnost peći.
Osim toga, kompleti za čišćenje i usisavači za pepeo koje nudimo mogu znatno olakšati proces čišćenja.
Korištenje usisavača za pepeo praktično je rješenje za održavanje čistoće oko peći. Ovi specijalizirani uređaji dizajnirani su za skupljanje finih čestica pepela koje obični usisavači ne mogu filtrirati, čime se sprječava širenje prašine u prostoru.
Ako posjedujete peći na drva, gotovo je neophodno koristiti podlogu za peći. Ona štiti podnu oblogu od zagrijavanja, iskrica i rasipanja pepela, što može uzrokovati oštećenja ili požar.
Podloge mogu biti izrađene od metala, kaljenog stakla ili posebnih negorivih materijala koji dodatno povećavaju sigurnost i doprinose estetici interijera.